Gra w chowanego
Spór o Teatr Polski
Gra w chowanego
"Teatr Polski w ogrodzie Potockiego" - widok z 1925 roku od tyłu kamienicy Gorgolewskiego FOT. ARCHIWUM TEATRU POLSKIEGO
JANUSZ R. KOWALCZYK
W Poznaniu wrze. Decyzją Zarządu Miasta Spółka Akcyjna "Gruntinvest", z przewagą kapitału niemieckiego, ma dostać pod zabudowę teren wokół Teatru Polskiego w samym sercu Poznania. Gigantyczny kompleks - mieszczący biura, sklepy, usługi, hotele i mieszkania - dwoma szerokimi skrzydłami otoczy budynek teatru. Przed nim zaplanowano odtworzenie kamienicy Gorgolewskiego. Gmach teatralny zostałby wtedy odcięty od głównej pierzei ulicy 27 Grudnia. Władze miasta firmują pomysł, który przeszło sto lat temu miał już pruski zaborca - zepchnięcia Teatru PolskiegoÉ w podwórze.
- Nie jest to chowanie teatru, tylko powrót do historii - twierdzi Krzysztof Urbaniak, architekt miejski. - Przed Teatrem Polskim stała kamienica Gorgolewskiego, o najbardziej rozrzeźbionej elewacji w tej pierzei. Bramą wchodziło się na teatralny dziedziniec. Budynek teatru ładną ma tylko fasadę, bo nie był projektowany jako wolno stojący.
- Ta decyzja całkowicie rozmija się z interesem mieszkańców - uważa Waldemar Matuszewski, dyrektor Teatru Polskiego. - Napis "Naród sobie" na frontonie budynku...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta