Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Smak symboli

18 sierpnia 1998 | Publicystyka, Opinie | EK

LIST

w Buchenwaldzie, zainicjowanej z okazji 50. rocznicy powstania państwa Izrael. Miała się ona odbyć na początku 1998 roku wbyłej kantynie obozowej. Z głównym przemówieniem miał wystąpić przewodniczący tamtejszej gminy żydowskiej. W zaproszeniu pan prezydent wyraził m. in. pogląd, że państwo Izrael powinno być uważane za moralny symbol wszystkich ofiar nazizmu. Nie wziąłem udziału wtym spotkaniu ze względów zdrowotnych, jednak w odpowiedzi na zaproszenie podałem w wątpliwość ten jego pogląd, wyjaśniając, że jest wiele miejsc w różnych krajach Europy upamiętniających zbrodnie hitlerowskie, miejsc, które mają symboliczne znaczenie dla poszkodowanych narodów.

Smak symboli

Gdy w październiku 1943 roku rozdzielano na rampie dworca kolejowego w Auschwitz transport więźniów przybyłych z lwowskiego więzienia, nasza matka zdaleka błogosławiła mnie ibrata znakiem krzyża, dodając nam w ten sposób otuchy iumacniając naszą wiarę wprzetrwanie. Znak ten znamionował miłość inadzieję. Łagodził brutalność niemieckich SS-manów iich skośnookich sprzymierzeńców zakaukaskich, przyodzianych wczarne mundury,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1467

Spis treści
Zamów abonament