Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Szefowie i podnóżki

18 sierpnia 1998 | Prawo | WK

WIĘZIENNICTWO

Zorganizowani przestępcy za kratami

Szefowie i podnóżki

WOJCIECH KNAP

Polski gangster pod kluczem jest najczęściej mężczyzną wwieku 25--35 lat (47, 2 proc. ). Rzadziej do aresztu trafiają młodsi (16-- 24 lata) . Stanowią oni 24, 6 proc. spośród 232 osadzonych przebadanych przez Wydział Ochrony Centralnego Zarządu Służby Więziennej na przełomie 1997 i 1998 r. Gruntownej ocenie poddano tylko tych, których więzi zprzestępczościązorganizowaną nie budziły wątpliwości.

Grupa onajwyższym zwykle autorytecie wświecie przestępczym to osoby w pełni dojrzałe, powyżej 40 roku życia (19 proc. ). Mają zwykle wysoki status w środowisku, pełnią względnie ważne funkcje w organizacjach, na rzecz których pracują, wwięzieniu zaś cieszą się dużym poczuciem bezpieczeństwa. Aż 53, 9 proc. z nich nigdy wcześniej nie przebywało wwięzieniu, a 14, 6 proc. było jedynie wareszcie tymczasowym; ich pobyt nie zakończył się jednak skazaniem. W ypada więc zaznaczyć, że gangsterzy istotnie różnią się od ogólnopolskiej populacji więziennej, w której ponad połowa skazanych to recydywiści.

Jak dzieci Vita Corleone

W kryminałach nikt nie liczy na przestrzeganie przez więźniów protokołu dyplomatycznego. Tymczasem gangsterski światek jawi się jako zdyscyplinowany lub przynajmniej nie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1467

Spis treści
Zamów abonament