Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Metamorfozy narcyza

20 sierpnia 1998 | Magazyn | MM
źródło: Nieznane
źródło: Nieznane
źródło: Nieznane
źródło: Nieznane
źródło: Nieznane
źródło: Nieznane
źródło: Nieznane
źródło: Nieznane

Dali we Wrocławiu

Metamorfozy narcyza

Dzisiaj otwarcie wystawy Salvadora Dali. Jego twórczość uważana jest za jedno z najbardziej fascynujących zjawisk w sztuce XX wieku, a postać artysty intryguje nawet tych, którzy przyznają się do całkowitego braku plastycznej wrażliwości.

W dobie socrealizmu nazwisko Salvador Dali kojarzyło się źle. Peerelowska krytyka z obrzydzeniem opisywała jego obrazy. Widziano w nich przejaw twórczości zdegenerowanej, od której z daleka powinien się trzymać zdrowo myślący, prosty człowiek. Atakowano artystę na wyrost - przecież nikt w Polsce Ludowej nie oglądał oryginałów autorstwa Dalego! Co najwyżej docierały nad Wisłę słabej jakości reprodukcje. Ale i one wydawały się zagrożeniem.

Salvador Dali

Żyrafa bez aklimatyzacji

W 1954 roku Janusz Bogucki zmieszał z błotem sztukę "Salwatora Dalego, Włocha mieszkającego w Ameryce". "Kuglarstwo i patologiczne efekciarstwo zawarte w pracach wielu majstrów zachodnich symbolizować może ÇPłonąca żyrafaČ, obraz, który ma niewątpliwie schyłkowo-anarchiczny sens społeczny (É) Oddziaływać może ono tylko na drobny, elitarny odłam społeczeństwa, ulegający świadomie czy nieświadomie najbardziej rozkładowemu nurtowi gnijącej kultury burżuazyjnej. Dlatego ÇPłonąca żyrafaČ, nawet tolerancyjnie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1469

Spis treści
Zamów abonament