Realna groźba 2000 roku
INFORMATYKA
Czy światowe systemykomputerowe są przygotowane do przełomu wieków?
Realna groźba 2000 roku
MAREK LOOS
Wsylwestrową noc roku 1999 milkną telefony, zdezorientowane systemy komputerowe przestają kierować ruchem na rozjazdach kolejowych wokół największych miast świata. Zrobotyzowane zakłady przemysłowe zostają unieruchomione. Wieże wiertnicze na Morzu Północnym unoszą się i odpływają niesione wiatrem. Ten scenariusz, jak z filmu katastroficznego, może się spełnić, o ile do końca przyszłego roku na całym świecie nie zostaną przeprogramowane komputery.
Przyzwyczailiśmy się do zapisywania dat ze skróconą wersją roku w postaci dwóch ostatnich cyfr. Dla ludzi jest oczywiste, że data 31. 12. 99 oznacza rok 1999, po którym następuje rok 2000. Kłopot w tym, że nie nauczyliśmy tego komputerów, które kolejną datę -- 01. 01. 00 -- zinterpretują nie jako rok 2000, ale 1900. Większość komputerów na stałe ma wpisane dwie ostatnie cyfry daty jako cały czterocyfrowy zapis roku.
Skutki tego będą najbardziej opłakane dla chronologicznego porządkowania zapisów. Jeżeli komputery nie zostaną przeprogramowane, to zapisy z lat 2000 inastępnych zostaną przez nie uznane za najmłodsze i trafią na początek chronologicznych zestawień, pod datą 1900 ikolejnych lat zpoczątku XX wieku....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta