Informacje
Informacje
Zwycięstwo gęby zwykłej
Bohaterowie Grzegorzewskiego wstali od kawiarnianych stolików iudali się wpodróż do Zakopanego, gdzie wystawiając na leżakach swe blade ciała próbują znowu znaleźć podnietę do sztuki ido życia. Sportretowawszy młodopolskich artystów w "La Boheme" zajął się teraz Grzegorzewski kolejnym pokoleniem tworzącym polską sztukę. Czas akcji --lata trzydzieste, Zakopane ioczywiście Witkacy na pierwszym planie, wokół którego koncentrowało się wówczas artystyczne życie w tej miejscowości. Tak naprawdę jednak i"La Boheme", i"Halka Spinoza" opowiada o tym samym. Opolskiej inteligencji lat dziewięćdziesiątych.
Nie jest to portret niosący nadzieję. Przyszedł "czas artystycznej nudy iupadku kompletnego sztuki ikrytyki" -- powtarza Grzegorzewski za Witkacym, co stara się pokazać na scenie. Bohaterowie jego spektaklu wiodą zatem nie kończące się rozmowy onudzie ibeznadziei życia, obezsensownych poszukiwaniach ideałów sztuki, ale nic ztych rozmów nie w ynika. Jest nudno ima być nudno, więc jeszcze jedna podnieta, jaką wymyślił sobie Witkacy -- nakręcenie filmu w edług "Halki" -- niczego nie odmieni. Tu się nikomu nic nie udaje: nie ma więc miłości, nie ma ani prawdziwego życia, ani sztuki. Nie ma...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta