Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Co wojewodzie, co staroście

30 września 1998 | Gazeta | KF

Ekologia mniej administracyjna, więcej samorządowa

Co wojewodzie, co staroście

KRYSTYNA FOROWICZ

Nowy podział administracyjny kraju wprowadza zmiany w zasadach finansowania ochrony środowiska, w dotychczasowym modelu, który był stawiany za wzór na forum międzynarodowym. Większym strumieniem popłyną pieniądze do kas gmin. Nowe i znaczące uprawnienia uzyskuje starosta powiatu. Ma prawo do wydawania koncesji na eksploatowanie małych złóż kopalin, decyduje o pozyskiwaniu lub odstrzale zwierząt, wydaje zezwolenia na wytwarzanie i składowanie odpadów niebezpiecznych.

Sprawy dotyczące inwestycji szczególnie szkodliwych dla ludzi iśrodowiska pozostaną wrękach wojewodów. Starosta wypowiada się na temat inwestycji mogących pogorszyć stan środowiska. .

Czy decentralizacja kompetencji w ochronie środowiska będzie korzystna? Czy działania wekologii będą spójne, amoże dzielone między wojewódzkie "opłotki"?

Ustawa kompetencyjna wejdzie w życie od 1 stycznia 1999 r.

Pieniądze!

Na pewno będzie ich mniej miał Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki W odnej. Jego znaczenie irola stanie się wręcz marginalna. Może nawet nie powinien się...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1505

Spis treści
Zamów abonament