Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Logiczny ciąg polityki ustawodawcy

22 lipca 1999 | Prawo | WF

OPŁATA SKARBOWA

Umowy o przenoszenie i korzystanie z praw autorskich

Logiczny ciąg polityki ustawodawcy

WOJCIECH FILOCHOWSKI

DARIUSZ TRZECIAK

Umowy o przeniesienie praw autorskich oraz umowy o korzystanie z praw autorskich, np. licencyjne, sublicencyjne, nie podlegają opłacie skarbowej.

Prawidłowa interpretacja przepisów podatkowych w zetknięciu z normami prawa cywilnego przysparza nieraz kłopotów. Wiele wątpliwości budzi zwłaszcza prawo własności intelektualnej. Co ciekawe, także skutki podatkowe tak częstej operacji gospodarczej jak nabywanie praw autorskich oraz licencji nie są dla wielu jasne.

Wśród uczestników obrotu gospodarczego rozpowszechnione są dwa poglądy dotyczące tej materii. Według jednego umowy o przeniesienie praw autorskich podlegają opłacie skarbowej jako umowy sprzedaży praw majątkowych, aumowy o udzielenie licencji do korzystania z praw autorskich jako umowy dzierżawy, poddzierżawy oraz najmu, podnajmu. Drugi głosi, że umowy o przeniesienie praw autorskich, licencji, jako nie wymienione w art. 1 ust. 1 pkt 2 ustawy z 31 stycznia 1989 r. o opłacie skarbowej (Dz. U. nr 4, poz. 23 ze zm. ) nie podlegają tej opłacie.

Znane jest również stanowisko, które łączy te dwie, wydawać by się mogło wykluczające się koncepcje; jego wyrazicielem jest m. in....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1755

Spis treści
Zamów abonament