Pracodawcą jest ten, kto ma samodzielność kadrową
KODEKS PRACY
W złożonych strukturach organizacyjnych
Pracodawcą jest ten, kto ma samodzielność kadrową
ELżBIETA SZEMPLIńSKA
Spółka zatrudniająca kilkanaście tysięcy osób, ma oddziały w całym kraju. Czy pracodawcą jest centrala czy też poszczególne oddziały?
Zgodnie z art. 3 kodeksu pracy (w brzmieniu obowiązującym od 2 czerwca 1996 r. ) pracodawcą jest jednostka organizacyjna, choćby nie posiadała osobowości prawnej, a także osoba fizyczna, jeżeli zatrudniają one pracowników. Warunkiem uznania za pracodawcę jest więc zatrudnianie pracowników.
Problem wcale nie nowy
Problem ustalenia, kto jest pracodawcą w złożonych strukturach organizacyjnych, nie jest nowy. Również przed nowelizacją k. p. , kiedy funkcjonowało jeszcze pojęcie "zakład pracy", kwestia uznania jego samodzielności była niejednokrotnie tematem rozważań Sądu Najwyższego. I tak w wyroku z 10 października 1983 r. (I PR 84/ 83, "Służba Pracownicza" z 1984 r. , nr 1) SN orzekł, że zakładem pracy jest każda jednostka organizacyjna -- niezależnie od jej konstrukcji w sferze osobowości prawnej oraz formy własności będącego w jej dyspozycji mienia -- która stanowi samodzielnie zorganizowaną całość, obejmującą substrat osobowy i techniczny potrzebny do wykonywania określonego rodzaju działalności i...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta