Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Pracodawcą jest ten, kto ma samodzielność kadrową

22 lipca 1999 | Prawo | ES

KODEKS PRACY

W złożonych strukturach organizacyjnych

Pracodawcą jest ten, kto ma samodzielność kadrową

ELżBIETA SZEMPLIńSKA

Spółka zatrudniająca kilkanaście tysięcy osób, ma oddziały w całym kraju. Czy pracodawcą jest centrala czy też poszczególne oddziały?

Zgodnie z art. 3 kodeksu pracy (w brzmieniu obowiązującym od 2 czerwca 1996 r. ) pracodawcą jest jednostka organizacyjna, choćby nie posiadała osobowości prawnej, a także osoba fizyczna, jeżeli zatrudniają one pracowników. Warunkiem uznania za pracodawcę jest więc zatrudnianie pracowników.

Problem wcale nie nowy

Problem ustalenia, kto jest pracodawcą w złożonych strukturach organizacyjnych, nie jest nowy. Również przed nowelizacją k. p. , kiedy funkcjonowało jeszcze pojęcie "zakład pracy", kwestia uznania jego samodzielności była niejednokrotnie tematem rozważań Sądu Najwyższego. I tak w wyroku z 10 października 1983 r. (I PR 84/ 83, "Służba Pracownicza" z 1984 r. , nr 1) SN orzekł, że zakładem pracy jest każda jednostka organizacyjna -- niezależnie od jej konstrukcji w sferze osobowości prawnej oraz formy własności będącego w jej dyspozycji mienia -- która stanowi samodzielnie zorganizowaną całość, obejmującą substrat osobowy i techniczny potrzebny do wykonywania określonego rodzaju działalności i...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1755

Spis treści
Zamów abonament