Potopy i susze z komputera
W skali globu na badania wydaje się blisko 5 mld USD rocznie
Potopy i susze z komputera
KRYSTYNA FOROWICZ
Prognozy klimatyczne opracowywane na podstawie modeli komputerowych mogą być fikcją, a przekonanie o globalnym ociepleniu - mocno przesadzone. W dalszym ciągu nie wiemy, czy w niedalekiej przyszłości zaleją nas potoki deszczu, czy wypalona Słońcem ziemia przestanie rodzić, czy oceany zamarzną aż do dna lub topniejące lodowce zaleją wyspy, wybrzeża i wielkie metropolie.
- Jeśli uważasz, że pory roku znikają i jest to spowodowane zmianą klimatu, powinieneś zacząć myśleć od nowa - taką radę podają australijscy naukowcy na łamach prestiżowego, naukowego magazynu "New Scientist".
Ich badania pokazują, że radykalne zmiany w lokalnych klimatach mogą odbywać się bez udziału gazów cieplarnianych. - Zbyt szybko obwiniliśmy dwutlenek węgla za ocieplenie globu - przekonują Barrie Hunt i Anthony Hiarst z Instytutu Badań Atmosfery w Melbourne -...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta