Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Proszę dzwonić jutro

11 sierpnia 1999 | Kraj | FG AW

ADMINISTRACJA

Czy polscy urzędnicy władają językami obcymi

Proszę dzwonić jutro

Znajomość języków obcych w administracji państwowej jest wielką niewiadomą. W większości ministerstw i instytucji publicznych nie wymaga się udokumentowania znajomości obcego języka.

Przy zatrudnieniu w państwowej czy samorządowej administracji wystarcza właściwie tylko deklaracja takiej znajomości. Naprawdę dobrze przygotowani mają być dopiero urzędnicy, którzy rozpoczną służbę cywilną w jej nowym kształcie. Takie przygotowanie okaże się niezbędne, kiedy Polska wejdzie do Unii Europejskiej.

Wystarczy deklaracja

Jak zapewnia Iwona Jędrzejczak, dyrektor sekretariatu szefa służby cywilnej, przy zatrudnianiu nowych urzędników znajomość języków obcych będzie wymagana. Przypomnijmy, że ogólna liczba pracujących w administracji rządowej wynosi około 105 tysięcy osób. Szczegóły, jakie świadectwa i dokumenty trzeba będzie przedłożyć, mają być ogłoszone w specjalnym rozporządzeniu, którego można się spodziewać w sierpniu. Tymczasem teraz znajomość języków obcych wydaje się drugorzędną kwalifikacją. Dobrze, jeśli język się zna, ale najczęściej wystarczy taką znajomość zadeklarować. - Z naszych informacji wynika, że w całej administracji rządowej jest nie więcej niż 10 tysięcy osób, które mają udokumentowaną...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1773

Spis treści
Zamów abonament