Sztuka bycia lepszym
Kariera zależy od tego, jak się jest postrzeganym przez otoczenie
Sztuka bycia lepszym
RYS. ROBERT DĄBROWSKI
Na rynku pracy, podobnie jak na innych rynkach towarów, usług czy idei trwa nieustanna walka konkurencyjna. Aby wyjść z niej zwycięsko, trzeba być lepszym od współzawodników. To oczywistość, z której zdają sobie sprawę prawie wszyscy. Jednak na pytanie, w czym być lepszym i jak to osiągnąć, odpowiedzieć trafnie potrafi niewielu.
Łatwo przewidzieć, że szanse na sukces mają przede wszystkim kandydaci dobrze przygotowani, tj. odpowiednio wykształceni, wyposażeni w poszukiwane umiejętności (np. znajomość języka), doświadczenie zawodowe itp. A więc to wszystko, co się rozumie pod pojęciem kwalifikacji. Co sprawia jednak, że spośród osób o podobnych kwalifikacjach pracodawca wybiera nie ciebie, lecz twojego konkurenta? A czasem bywa i tak, że to ty masz wyższe kwalifikacje, ale awansuje ktoś inny.
Dlaczego tak się dzieje? Co wpływa na wybór konkretnej osoby? Kwalifikacje to zespół cech określanych jako "twarde", gdyż są konkretne, łatwe do zdefiniowania. Oprócz tego istnieją czynniki tzw. miękkie, które trudno precyzyjnie określić. Jednym z nich jest to, co kryje się pod obcojęzycznym pojęciem image, czyli to, jak postrzegany jesteś przez otoczenie.
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta