Henryk Krajewski
Henryk Krajewski
Henryk Krajewski (1824-1897)
Henryk Krajewski - uczestnik spisków, więzień warszawskiej Cytadeli, trzykrotny zesłaniec syberyjski, członek Rządu Narodowego w powstaniu 1863 r. i jeden z najbliższych współpracowników Romualda Traugutta - do Panteonu literatury polskiej wszedł jako pełen romantycznych uniesień bohater opowiadania Elizy Orzeszkowej "Oni" (w zbiorze "Gloria victis") i w noweli Narcyzy Żmichowskiej "Adeodat". Ale był też Henryk Krajewski wybitnym obrońcą sądowym w sprawach cywilnych, rzadziej - karnych. Ten doskonały mówca i świetny prawoznawca, dla którego zawód adwokata był służbą publiczną, przez lata ofiarnie podnosił godność adwokatury. Ubodzy klienci do kancelarii mecenasa Krajewskiego mieli wstęp otwarty: zawsze służył im bezinteresownie radą i wskazówkami. Cały swój majątek przeznaczył dla fundacji Charitas, z przeznaczeniem na cele kształcenia i wychowania młodzieży pochodzenia chłopskiego, a swój portret pędzla Jana Matejki ofiarował "jakiejkolwiek galerii obrazów publicznej polskiej" jako portret "nieznanego mężczyzny".
Trojga imion: Henryk Eugeniusz Antoni Krajewski urodził się 20 grudnia 1824 r. we wsi Dub w powiecie hrubieszowskim. Po ukończeniu szkoły powszechnej w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta