Razem i osobno
Co to jest konsorcjum i jak je tworzyć
Razem i osobno
Andrzej Srzednicki
Joanna Januszewska
Pewne przedsięwzięcia wymagają połączenia wysiłku kilku podmiotów gospodarczych. Wtedy powstaje konsorcjum.
Consortium, w prawie rzymskim wspólnota spadkobierców, było zalążkiem spółki (societas). Obecnie oznacza współdziałanie dwóch lub więcej samodzielnych podmiotów (przedsiębiorców) podjęte dla określonego przedsięwzięcia gospodarczego na zasadzie wspólnego ponoszenia ryzyka i odnoszenia korzyści.
Bez nazwy i siedziby, a działa
Konsorcjum mogą utworzyć wszelkie podmioty prawa prowadzące działalność gospodarczą. Główną cechą podmiotów konsorcjum jest ich samodzielność. Wyraża się w tym, że konsorcjanci nie tworzą odrębnego podmiotu - konsorcjum nie jest ani spółką, ani przedsiębiorstwem. Nie ma więc osobowości prawnej, nie musi wpisywać się do ewidencji działalności gospodarczej czy do rejestru. Samodzielność podmiotów oznacza także, że obok działań podejmowanych dla osiągnięcia celu całego konsorcjum prowadzą nadal swą odrębną działalność. Może ją ograniczać zamieszczona w umowie konsorcjum tzw. klauzula konkurencyjna. Konsorcjum nie musi mieć swej odrębnej nazwy czy siedziby, nie tworzy też wspólnego majątku....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta