U progu nowego tysiąclecia
Po obu stronach z gruzów przeszłości powstały wzajemne zrozumienie i sympatia
U progu nowego tysiąclecia
RYS. PAWEŁ GAŁKA
BRONISŁAW GEREMEK, JOSCHKA FISCHER
Przewodniczący Komisji Europejskiej Romano Prodi wypowiedział niedawno interesującą myśl, że "po raz pierwszy od upadku Cesarstwa Rzymskiego mamy szansę zjednoczyć Europę - tym razem nie siłą oręża, lecz opierając się na wspólnych ideałach i uzgodnionych regułach". To tak głębokie nawiązanie do europejskiej historii zachęca równocześnie, szczególnie w dziedzinie stosunków polsko-niemieckich, by wybiec myślą daleko w przyszłość wieku XXI.
9 listopada 1999 r. obchodziliśmy wspólnie w Berlinie dziesięciolecie obalenia muru i upadku komunizmu - dorobek tego dziesięciolecia jest ogromny: demokracja i stabilizacja w większości krajów Europy Środkowowschodniej, reformy gospodarcze, opanowanie konfliktów lokalnych, przygotowanie się do wejścia do UE. Z kolei Unia Europejska, wprowadzając w Europie Zachodniej wspólną walutę euro, dała nowy impuls do zapoczątkowania procesu ekonomicznej i politycznej integracji. Rada Europejska na szczycie w Helsinkach, 10 i 11 grudnia 1999 r., zapoczątkowała nową fazę procesu rozszerzenia. Trzynaście państw kandydujących do członkostwa w Unii włączono do tego procesu, a...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta