Wnioski z doświadczeń poprzedników
- Praca za ziemię
- Możliwe nowe kompromisy Wnioski z doświadczeń poprzedników
Negocjacje i wstępowanie do Unii Europejskiej, to gra, w której wszyscy są zwycięzcami - twierdzą ekonomiści i ci, którzy we wspólnocie już się znaleźli. Dlatego lepiej jest czasami z czegoś zrezygnować, a korzyści same przyjdą później. Inaczej jest w meczu piłki nożnej. Na zdjęciu rozgrywki między deputowanymi do Parlamentu Europejskiego i posłami polskiego Sejmu.
(c) EPA
JĘDRZEJ BIELECKI
Z BRUKSELI
DANUTA WALEWSKA
Starać się o istotne dostosowanie zasad funkcjonowania Unii Europejskiej do swoich potrzeb można tylko będąc w jej środku. Krajom, które w przeszłości negocjowały członkostwo, zrozumienie tego zajęło wiele lat. Ostatecznie musiały przyjąć trudne warunki, aby dostać się do wspólnoty. Teraz jednak są równie wymagające wobec obecnych kandydatów, w tym Polski, jak niegdyś wobec nich była Bruksela. Ale obecni kandydaci do członkostwa w UE są w lepszej sytuacji, bo członkowie, zwłaszcza ci niedawno przyjęci, chcą podzielić się z nimi swoimi doświadczeniami z negocjacji. Mało tego, nawet rozumieją nasze kłopoty.
Po blisko czterech latach negocjacji polskie władze zaczynają sobie
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta