Trudna sztuka nastawiona na zysk
Trudna sztuka nastawiona na zysk
- Jak oceniać efektywność szkoleń
- Dylematy wybierającego szkolenie - oczami trenera
- Krócej i taniej Im gorzej na rynku, tym częściej w firmach pada pytanie o efektywność szkoleń. Czy i jak zainwestowany czas i pieniądze przyniosą realne efekty mierzone wzrostem obrotów?
Pozytywne wyniki ankiet pierwszej reakcji nie są wiarygodnym źródłem odpowiedzi. Rozdawane pod koniec zajęć ankiety to zabieg dosyć formalny. Na tym etapie nikt nie wątpi, że cel został osiągnięty. Uczestnicy czują się zwykle pełni energii, ze zdwojonym zapałem wracają do pracy. Tylko że wyniki takich ankiet odzwierciedlają głównie właśnie stopień zadowolenia i nastrój. A te są nietrwałe - nastrój może się popsuć po kilku dniach, czego efekty widoczne będą także w życiu zawodowym. Pracownik straci motywację, jego działania staną się mniej skuteczne.
By uniknąć sytuacji, w których korzyść ze szkolenia będzie mniejsza, niż wynika to z ankiety, firmy starannie wybierają oferty szkoleń. Liczy się program (najlepiej "szyty na miarę"), doświadczenie trenerów, umiejętności logistyczne i realistyczna cena.
- Rynek się zmienia i zmieniają się wymagania. Zmuszamy firmy szkoleniowe, aby były kreatywne - twierdzi Marcin Kostka, zastępca
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta