Rewizja nadzwyczajna, czyli podatnik na łasce; Nie wystarczy mieć rację; Odsetki od odsetek tylko w pozwie
- Wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego - prawomocny, ale podważalny - Rewizja nadzwyczajna, czyli podatnik na łasce
- Oceny i ustalenia posiłkowe sądu karnego nie wiążą sądu cywilnego - Nie wystarczy mieć rację
- Nawet jeśli wierzyciel nie poniósł szkody - Odsetki od odsetek tylko w pozwie
Wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego - prawomocny, ale podważalny
Rewizja nadzwyczajna, czyli podatnik na łasce
Werdykty Naczelnego Sądu Administracyjnego dotyczące decyzji władz, w tym decyzji i postanowień wydanych w sprawach podatkowych, są prawomocne. Oznacza to - co do zasady - niemożność ich kwestionowania. Jednak i sądy są omylne. Zdarza się też, że wyroki zapadają z rażącym naruszeniem przepisów. Dlatego istnieją prawne możliwości zakwestionowania ich werdyktów. Dotyczy to także orzeczeń NSA, choć tylko w ściśle określonych sytuacjach.
Właściwą drogą jest wznowienie postępowania, m. in. z powodu nieważności orzeczenia spowodowanej bardzo poważnymi uchybieniami proceduralnymi, np. gdy wyrok został oparty na podrobionym dokumencie albo uzyskany za pomocą przestępstwa (powiedzmy - za łapówkę). Inną metodą jest rewizja nadzwyczajna.
Pomijam tu możliwość wniesienia sprzeciwu, która wchodzi w rachubę, gdy NSA rozpoznał sprawę i wydał werdykt, mimo że np. izba...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta