Przyspieszyć, uprościć, zaoszczędzić
Przyspieszyć, uprościć, zaoszczędzić
MARCIN GAJEWSKI
- Kodeks postępowania karnego
Sejm pracuje nad nowelizacją kodeksu postępowania karnego, dobry to więc moment, by wskazać jeszcze kilka propozycji, które wpłynęłyby na przyspieszenie i uproszczenie postępowania, a także zaoszczędzenie środków budżetowych. Wygospodarowane w ten sposób pieniądze można by przeznaczyć na remonty, rozbudowę i nowoczesne wyposażenie sądów.
Oto kilka z nich.
Art. 28 § 1 k. p. k. stanowi, że na rozprawie głównej sąd orzeka w składzie jednego sędziego i dwóch ławników, jeżeli ustawa nie stanowi inaczej. Sprawy cywilne sąd w pierwszej instancji rozpoznaje na rozprawie w składzie jednego sędziego, chyba że przepis szczególny stanowi inaczej (art. 47 § 3 kodeksu postępowania cywilnego ).
Skoro takie uregulowanie funkcjonuje w procedurze cywilnej, niewątpliwie może też być przeniesione do karnej. Jedynie w sprawach o zbrodnie bądź występki zagrożone karami, których dolne granice ustawowego zagrożenia wynoszą 2 lata pozbawienia wolności, należałoby pozostawić orzekanie w składach ławniczych.
Nie jest to sprzeczne z konstytucją . Jej art. 182 stanowi bowiem, że udział obywateli w sprawowaniu wymiaru sprawiedliwości określa ustawa.
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta