Opłaty nielegalne, ale obowiązują
Opłaty nielegalne, ale obowiązują
Funkcjonowanie systemu parkowania w Warszawie od początku bulwersowało mieszkańców. "Rz" wskazywała w szczególności na bezduszne metody egzekwowania parkingowych należności. Na to, że nawet kilka minut spóźnienia w przedłużeniu opłaty kończy się często założeniem blokady, która dezorganizuje właścicielowi auta cały dzień, niezależnie jak ważnymi sprawami by się zajmował.
FOT. RAFAŁ GUZ
- POWIEDZIELI PO ROZPRAWIE
- NIK WYTYKA BŁĘDY
JOLANTA KRONER
Parkomaty wprowadzono w sposób naruszający konstytucję - orzekł we wtorek Trybunał Konstytucyjny. Wyrok ten wejdzie jednak w życie dopiero 30 listopada 2003 r. Do tej pory musimy płacić za parkowanie jak dotychczas, a opłaty wniesione przed wejściem wyroku w życie nie będą podlegały zwrotowi.
Wniosek o zbadanie zgodności trybu wprowadzenia opłat za parkowanie i sposobu ustalania ich wysokości z konstytucją skierował do TK rzecznik praw obywatelskich oraz Naczelny Sąd Administracyjny. Nie kwestionowali oni samej idei płatnego parkowania, lecz tryb wprowadzenia systemu opłat.
Rzecznik zauważa, że ustawa o drogach publicznych niezgodnie z konstytucją upoważniła rząd do...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta