Jak fiskus z fiskusem
Jak fiskus z fiskusem
MONIKA MARTA DZIEDZIC MARIUSZ SZLACHTA
Dzięki konwencji o wzajemnej pomocy administracyjnej w sprawach podatkowych nasze organa skarbowe dysponują instrumentami ułatwiającymi prowadzenie postępowań kontrolnych wobec podmiotów działających na terytorium kilku państw. Mogą m.in. uczestniczyć w tzw. jednoczesnej kontroli podatkowej.
Oprócz Polski konwencję (Dz. U. z 1998 r. nr 141, poz. 913; dalej: konwencja) ratyfikowało osiem państw: Belgia, Dania, Finlandia, Holandia, Islandia, Norwegia, Stany Zjednoczone i Szwecja, ale oczekuje się, że wkrótce przystąpią do niej: Francja, Włochy, Wielka Brytania, Kanada i Węgry. Polska przystąpiła do niej 1 października 1997 r.
W przeciwieństwie do dwustronnych umów o unikaniu podwójnego opodatkowania konwencja dotyczy nie tylko podatków dochodowych czy majątkowych, ale i wszystkich rodzajów zobowiązań na rzecz budżetu państwa, jednostek administracyjnych, organów lokalnych, a nawet instytucji ubezpieczeń socjalnych.
Kiedy, jak i dlaczego dochodzi do wszczęcia tzw. jednoczesnej kontroli podatkowej (dalej: j. k. p.)?
Jeżeli dwa lub więcej państw są zainteresowane podatnikiem działającym na ich...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta