Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Znakiem czasu jest pamięć

27 stycznia 1995 | Gazeta | JS BM

Obchody 50. rocznicy wyzwolenia Oświęcimia

Znakiem czasu jest pamięć

Znakiem czasu jest pamięć

Dokończenie 1

-- Ze względu na masowość zbrodni naród żydowski jest symbolem zbrodni dokonanej na wszystkich narodach świata -- powiedział Maurice Goldstein, przewodniczący Międzynarodowego Komitetu Oświęcimskiego. Auschwitz, jako miejsce bez precedensu, miejsce pogwałcenia ludzkich praw, powinno być zachowane jako stałe, najstraszliwsze ostrzeżenie, jako "blizna Europy".

-- Auschwitz należy do całej ludzkości. Powinien być chroniony przed jakąkolwiek formą zawłaszczenia ze względów politycznych, nacjonalistycznych, ideologicznych, religijnych czy też innych -- podkreślił Maurice Goldstein.

Izrael Gutman z dyrekcji Instytutu Pamięci Yad Vashem stwierdził, że naród polski nie jest odpowiedzialny za to, iż w Polsce były obozy koncentracyjne, bo nikt nie pytał Polaków, czy chcą, by obozy powstały na ich ziemi. -- Narody polski i żydowski są połączone wspólną historią i milionami ofiar -- powiedział Gutman, były więzień Oświęcimia. Wyraził nadzieję, że ta historia i wspólna martyrologia będą łączyć oba narody. Dodał, że Żydzi wciąż wracają do pytania, jak to możliwe, że Niemcy dokonali takiej zbrodni pośród państw europejskich, i nie mają odpowiedzi.

Natomiast przewodniczący Rady...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 387

Spis treści
Zamów abonament