Pokój wystawiony na próbę
Po zamachu islamskich fundamentalistów w Beit Lid, w Izraelu stawia się pytania o sens gospodarczej pomocy Palestyńczykom oraz rzeczywiste zamiary Jasera Arafata
Pokój wystawiony na próbę
Aleksander Klugman z Tel Awiwu
Czy są jeszcze szanse na pokój? Nie chodzi przy tym o formalną umowę uroczyście podpisaną przed kamerami telewizyjnymi, może nawet w obecności prezydenta Billa Clintona. Chodzi o faktyczny pokój, o prawdziwe pokojowe współżycie między Izraelczykami a Palestyńczykami -- nie w świetle jupiterów, ale w szarzyźnie codzienności. Na to pytanie wielu Izraelczyków nie znajduje optymistycznej odpowiedzi.
Ten brak optymizmu -- którego szczytowym i dramatycznym wyrazem było wezwanie prezydenta Ezera Weizmana do zawieszenia rozmów z Palestyńczykami -- nie wynika tylko z faktu, że od czasu do czasu fundamentaliści islamscy organizują niezwykle krwawe zamachy terrorystyczne na Izraelczyków. Każde społeczeństwo ma swoje marginesy -- przestępczy, polityczny itp. Każdy naród ma swoje skrajności -- lewicowe czy prawicowe. Problem polega tylko na tym, jaki jest stosunek całego społeczeństwa, czy tylko jego większości, do postawy i wyczynów ludzi reprezentujących owe skrajności.
Skrajności występują nie tylko wśród Palestyńczyków, istnieją one także w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta