Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jest co doskonalić

13 sierpnia 2003 | Prawo | WJ

O potrzebie zmian w kodeksie spółek handlowych

Jest co doskonalić

WITOLD JURCEWICZ

Gdyby wszystkie czynności wymienione w art. 230 kodeksu spółek handlowych wymagały zgody wspólników, zgromadzenie wspólników musiałoby obradować permanentnie.

Do Sejmu trafił projekt nowelizacji k.s.h., obejmujący aż 80 artykułów. Mimo to wielu problemów, które ujawniły się w czasie stosowania przepisów k.s.h., nie uwzględnia. Oto najważniejsze.

Pożyczki od wspólników lub akcjonariuszy (art. 14 § 3)

Przepis art. 14 § 3 (numery artykułów bez nazwy aktu prawnego oznaczają kodeks spółek handlowych) stanowi, że wierzytelność wspólnika albo akcjonariusza z tytułu pożyczki udzielonej spółce kapitałowej uważa się za jego wkład do spółki, jeśli ogłosi się jej upadłość w terminie dwóch lat od dnia zawarcia umowy pożyczki.

Przepis ten jest wzorowany na prawie niemieckim. W tamtym systemie rozwiązanie to nastawione jest na sytuacje, w których wspólnik mający istotny wpływ na bieg spraw spółki (przez to, iż jest w jej zarządzie bądź posiada ponad 10 proc. udziałów) finansuje działalność spółki długiem pod tytułem pożyczki lub jakimkolwiek podobnym, podczas gdy lepiej byłoby podwyższyć jej kapitały własne...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2999

Spis treści

Konflikt na Bliskim Wschodzie

Zamów abonament