Niepotrzebna śmierć
Niepotrzebna śmierć
ŁUKASZ KANIEWSKI
Co roku kilkoro Polaków umiera z powodu chorób przywiezionych z tropików. O tylu zgonach wiemy z całą pewnością, ale jest ich na pewno więcej, bo - jak twierdzi Norbert Rehlis z Kliniki Chorób Pasożytniczych i Tropikalnych w Poznaniu - wiele przypadków np. malarii pozostaje do końca nierozpoznanych.
Co ważniejsze, ogromnej większości tego typu nieszczęść można by uniknąć. - To śmierć z gatunku niepotrzebnych - mówi dr Andrzej Kotłowski z Instytutu Medycyny Morskiej i Tropikalnej w Gdyni. Profilaktyka chorób tropikalnych jest skuteczna w dziewięćdziesięciu albo więcej procentach. Należy więc, po pierwsze, szczepić się przed wyjazdem. Po drugie, zachowywać się odpowiednio podczas podróży. Po trzecie - zbadać się po powrocie.
Tubylcy i kosmopolici
Z Azji i Afryki można przywieźć dur brzuszny. Jest to ostra choroba zakaźna, wywołana bakteriami roznoszonymi przez muchy. Zakażenie następuje drogą pokarmową. Po 10 - 14 dniach od zakażenia pojawia się wysypka, wysoka gorączka do 40 stopni C, zaparcie albo biegunka.
Na Bliskim Wschodzie, w Afryce i Ameryce Płd. występuje cholera. Wywoływana jest przez przecinkowca...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta