Rzeczpospolita Czytelników
Podatki i składki od różnych wynagrodzeń pracowniczych
POPRZEDNIE ODCINKI www.rzeczpospolita.pl/prawo/porady.html
Wczoraj na pytania dotyczące opodatkowania i oskładkowania różnych elementów wynagrodzeń pracowniczych odpowiadali: ANDRZEJ RADZISŁAW, specjalista z Departamentu Ubezpieczeń i Składek w centrali ZUS, oraz ANNA KOLEŚNIK z "Rzeczpospolitej". Oto relacja.
Pracownik zmarł pod koniec września. Jego wynagrodzenie za wrzesień wypłacę 10 października do rąk syna (żona nie żyje). Czy od tego wynagrodzenia za pracę oraz ekwiwalentu za niewykorzystany urlop wypoczynkowy potrąca się podatek dochodowy od osób fizycznych? Jeśli tak, to jakie przyjąć koszty uzyskania przychodu? A co ze składkami na ubezpieczenia społeczne i zdrowotną?
W tym wypadku wynagrodzenie i ekwiwalent pieniężny za niewykorzystany urlop wypoczynkowy po zmarłym pracowniku nie są już przychodem ze stosunku pracy. Tym samym nie stosuje się do nich żadnych kosztów uzyskania przychodu. Nie nalicza się od nich również składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne. Natomiast dla członka jego rodziny (tu - syna) stanowią one przychód z praw majątkowych, o których mowa w art. 18 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej: updf). Nie jest to dochód zwolniony z opodatkowania. Zakład...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta