Pod prąd
Pod prąd
RYS. PAWEŁ GAŁKA
MATTHEW O'SHAUGHNESSY I DOROTA FILEMONOWICZ
Prawo państw członkowskich Unii Europejskiej nie może rozróżniać podmiotów gospodarczych ze względu na ich siedzibę.
Organa podatkowe mają prawo szacować wartość transakcji między podmiotami powiązanymi, kiedy uznają, że powiązania te wpłynęły na poziom zastosowanych cen. Chodzi zarówno o transakcje międzynarodowe, jak i krajowe. Tak jest dzisiaj.
Rządowy projekt nowelizacji ustawy CIT przewiduje zmianę regulacji dotyczącej cen transferowych. Znowelizowana ustawa, która prawdopodobnie wejdzie w życie 1 stycznia 2004 r., w zasadzie ograniczy kontrolę fiskusa do transakcji międzynarodowych. W obliczu wejścia Polski do Unii Europejskiej innowacja ta może być traktowana jak odstępstwo od prawa wspólnotowego. Zgodnie bowiem z ostatnimi wyrokami Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości (ETS) regulacje, które w różny sposób traktują podmioty działające na terenie krajów członkowskich, są niezgodne z zasadą wolności przepływu kapitału.
W państwach Unii Europejskiej
Obecnie w państwach UE przepisy o cenach transferowych ograniczają się do transakcji międzynarodowych. Władze podatkowe nie mają bowiem powodu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta