Remanent niepotrzebny, ale korekta może być konieczna
Przedsiębiorca, który utracił prawo do zwolnienia podmiotowego od VAT lub z niego zrezygnował, może - zgodnie z art. 113 ust. 11 ustawy o VAT - ponownie z niego skorzystać po upływie 3 lat, licząc od końca miesiąca, w którym utracił prawo do zwolnienia lub z niego zrezygnował. Powrót do zwolnienia jest możliwy tylko w wypadku, gdy wartość sprzedaży opodatkowanej nie przekroczyła łącznie w poprzednim roku kwoty 10 tys. euro (obecnie 39 200 zł).
Gdy minie ów 3-letni okres, zwolnienie można wybrać nawet w trakcie roku - np. od początku dowolnego miesiąca, bo z przepisów nie wynika żadne ograniczenie.
PRZYKŁADJan K. od marca 1999 r. opłaca VAT i składa deklaracje na ten podatek. Ze względu na stan zdrowia ograniczył zakres prowadzonej działalności gospodarczej, co spowodowało znaczny spadek obrotów. Wartość sprzedaży opodatkowanej w 2005 r. wyniosła 24 800 zł. W 2006 r. może więc w każdej chwili powrócić do zwolnienia podmiotowego z VAT. Przedsiębiorcy chcący powrócić do zwolnienia napotykają jednak kilka problemów, dotyczących: > sposobu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta