Powinno być efektywnie i bezpiecznie
Otwarte fundusze emerytalne (OFE) muszą inwestować pieniądze swoich członków nie tylko z jak najlepszym zyskiem, ale także bezpiecznie. Dla klienta ważne jest nie tylko to, jak wysoką stopę zwrotu wypracuje fundusz, ale także to, jak duże ryzyko podejmuje, pomnażając składki.
W długim okresie ryzykowne inwestycje mogą bowiem przysporzyć dodatkowych zysków lub też narazić klientów na straty. Dlatego zrobiliśmy wyliczenia, które mają pokazać, jak duże ryzyko ponoszą fundusze. Wynik tych wyliczeń jest jednym z kryteriów w ogólnej ocenie funduszy emerytalnych. Wzięliśmy pod uwagę dwie powszechnie znane miary służące do oceny efektywności podmiotów inwestujących pieniądze. W wyliczeniach uwzględniliśmy 6,5-letni okres inwestowania, czyli od końca września 1999 r. do końca marca 2006 r.
Im wyżej, tym lepiejPierwszy z użytych przez nas wskaźników do oceny ryzyka to miernik Sharpe'a. Mierzy on efektywność inwestycji zarówno od strony dochodu, jak i ryzyka. Wskazuje na relację między nadwyżką stopy zwrotu uzyskanej przez fundusz (różnica między tą stopą a stopą wolną od ryzyka) a...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta