Zapłata kary to wydatek, ale nie zawsze koszt
Aby odliczyć wydatek, musimy wykazać jego związek (chociażby pośredni) z przychodem. I sprawdzić, czy nie znajduje się w negatywnym katalogu kosztów. W przypadku kar umownych podstawowe znaczenie ma art. 23 ust. 1 pkt 19 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej updof) oraz art. 16 ust. 1 pkt 22 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (dalej updop). Przepisy te wymieniają kategorie kar, które w żadnym wypadku nie mogą być kosztem podatkowym (patrz ramka).
Czy to oznacza, że kary niewymienione przez ustawodawcę mogą być kosztem podatkowym? Różnie z tym bywa. Spore kontrowersje budzi przede wszystkim kwestia kary za odstąpienie od umowy. Organy podatkowe argumentują, że w takim przypadku nie powstał przychód, wydatek nie może więc być kosztem. Przykładowo Izba Skarbowa w Rzeszowie w piśmie z 25 marca 2004 r. (IS-I/3423/13/04) stwierdziła: "Kara umowna poniesiona z tytułu odstąpienia od umowy cywilnoprawnej, nawet w sytuacji, gdy odstąpienie wynika z faktu konieczności zawarcia korzystniejszej umowy o świadczenie analogicznych usług z innym kontrahentem, nie stanowi...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta