Druga młodość etatyzmu
Głęboką ingerencję państwa w życie gospodarcze określa się jako etatyzm. Znajduje ona wyraz w interwencjonizmie państwowym podejmowanym wobec sektora prywatnego, ale przede wszystkim w tworzeniu przedsiębiorstw będących własnością skarbu państwa, a nawet nacjonalizacji niektórych instytucji znajdujących się dotychczas poza sferą państwowego sterowania. Stała się praktyką wielu państw dotkniętych na początku lat 30. ubiegłego wieku światowym kryzysem ekonomicznym. Dotyczyło to tak różnych krajów, jak USA (rooseveltowski New Deal), Włochy, Niemcy oraz państw środkowoeuropejskich.
POZAEKONOMICZNE PRZEJAWY ŻYCIA PUBLICZNEGOW Polsce dodatkowym argumentem na rzecz etatyzacji był niedostatek rodzimego prywatnego kapitału, co powodowało znaczne trudności w odbudowie gospodarki po zniszczeniach niedawnej wojny, w scaleniu jej po rozbiorach w jeden organizm oraz utrudnienia w przeprowadzeniu koniecznej modernizacji kraju. Istotnym impulsem była potrzeba przygotowania Rzeczypospolitej do nadchodzącej wojny. Niektóre przedsięwzięcia nacjonalizacyjne podyktowane były też zamiarem ograniczenia obecności...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta