Opieszałość gminy
Zagospodarowanie przestrzenne a własność indywidualna
Opieszałość gminy
Czy uchwalane przez gminy plany zagospodarowania przestrzennego ograniczają w indywidualnych wypadkach prawo własności? Na tak postawione pytanie należałoby udzielić odpowiedzi przeczącej, ponieważ planowanie przestrzenne należy do materii publicznego prawa administracyjnego, a własność prywatna to fragment porządku konstytucyjnego chronionego przez przepisy prawa cywilnego. Ale rzeczywistość wprowadza do takiego myślenia korekty. Przykładem jest sprawa Jana K. , którego skargę oddalił niedawno Naczelny Sąd Administracyjny.
Jan K. jest właścicielem nieruchomości w Łodzi położonej niedaleko miejscowego lotniska. Zgodnie z planem zagospodarowania przestrzennego zatwierdzonego w uchwale Rady Miejskiej Łodzi z 2 czerwca 1993 r. , działka Jana K. została przeznaczona na projektowaną ulicę Lotniskową. Termin realizacji tej inwestycji ustalono po 2005 r. Kiedy uchwalano ten plan, właściciel był już wtrakcie rozmów z przyszłymi nabywcami swojego domu i działki, gdyż zamierzał się stamtąd wyprowadzić. Plan spowodował rezygnację nabywców. Nie chcieli bowiem kupować domu, który za kilkanaście lat pójdzie do rozbiórki. W tej sytuacji w listopadzie 1993 r. Jan K. zwrócił się do prezydenta Łodzi o wykupienie nieruchomości przez gminę. Stwierdził przy tym, że plan...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta