Za błędne rozstrzygnięcia organów podatkowych należy się odszkodowanie
Odszkodowanie obejmuje nie tylko rzeczywiste straty, ale też korzyści utracone wskutek wydania takiej decyzji.
Gdy chodzi o szkody wyrządzone decyzjami ostatecznymi, prawną podstawą żądania rekompensaty są od 1 stycznia 2007 r. wyłącznie przepisy kodeksu cywilnego. Z tym dniem przestały obowiązywać art. 260 - 261 ordynacji podatkowej (dalej op), odrębnie normujące kwestię odszkodowania za szkody wyrządzone błędnymi ostatecznymi decyzjami podatkowymi.
W nowym art. 260 op, który wszedł w życie 1 stycznia, zapisano: "Do odpowiedzialności odszkodowawczej stosuje się przepisy prawa cywilnego". Te przepisy to art. 417, art. 417) i art. 417k.c.
Wyłącznie one są też prawną podstawą żądania rekompensaty za szkody wyrządzone podatnikom przez przedstawicieli fiskusa wskutek decyzji wydanych przed 1 stycznia 2007 r.
Dla kogo odszkodowanieO odszkodowanie na podstawie wskazanych przepisów k.c. mogą ubiegać się wszyscy dotknięci skutkami błędnych decyzji podatkowych. Chodzi o podatników, płatników, a także osoby trzecie odpowiadające w niektórych sytuacjach...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta