Co zrobić z blokowiskami?
W Centrum Sztuki Współczesnej w Warszawie trwa wystawa "Betonowe dziedzictwo. Od Le Corbusiera do blokersów", poświęcona blokowiskom PRL. Prowokuje do dyskusji. Czy międzynarodowa idea "maszyn do mieszkania" była zła, czy wypaczyła się w socjalistycznej rzeczywistości? Co teraz zrobić z hektarami monotonnych molochów. Zburzyć, rozwiązując radykalnie problem? Chronić jako zabytek modernizmu lub PRL? Rewitalizować tak, jak dziś powszechnie rewitalizujemy XIX-wieczne stare fabryki? Złamać oschłość pudełkowej geometrii nową dekoracją?
Prof. Andrzej Basista: Poprawmy standard, zostawmy wizjęBlokowisk nie będziemy burzyć, bo to po prostu nierealne. Nawet na Zachodzie, gdzie dużo wcześniej niż u nas wycofano się zbudowania blokowisk, niewiele wyburzono. Inna sprawa, że na Zachodzie blokowiska nie rozprzestrzeniły się w tym stopniu, jak w systemie komunistycznym. Ponadto były bardziej urozmaicone i miały dużo wyższy standard. Powstawały gdzieś na peryferiach największych miast. Kiedy jedzie się przez Niemcy autostradą, wyraźnie widać, gdzie przebiegała granica systemu. Tereny byłego NRD pokrywają połacie blokowisk, dalej tego nie widać. Po zjednoczeniu Niemiec nagle zetknęły się ze sobą dwa...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta