Skarlała klasa polityczna
Demokracja tylko wtedy może być sprawnym instrumentem przekształcania woli większości o b y w a t e l i w politykę państwa, gdy ugrupowania polityczne klarownie przedstawiają jej warianty. Wybór nie może być racjonalny ani wtedy, gdy dyskurs polityczny jest zdominowany przez kwestie drugorzędne i doraźne, ani wtedy, gdy paleta diagnoz i wariantów programowych zawiera istotne luki. W Polsce mamy do czynienia i z jednym, i z drugim defektem mechanizmów demokratycznych. To sytuacja trwała. Stosunkowo radykalny zwrot w polityce państwowej, jakiego dokonało PiS, przyniósł ograniczone zmiany.
W zamkniętym klubiePoustrojowym przełomie w Polsce (a na pewno do wyborów w roku 2005) kształtował się model demokracji, w którym szczególnie silna była pośrednicząca rola elit politycznych. Wyborcy mieli znaczny wpływ na to, kto rządził, ale już bardzo ograniczony na politykę państwa. Silna dominacja neoliberalnego etosu w klasie politycznej przesądzała, że polityka...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta