Zwolniony z eksportówki
Zwolniony z eksportówki
W trakcie kontraktu eksportowego zostałem zwolniony z macierzystego zakładu z powodu reorganizacji (we wrześniu ub. r. ). Za granicą pracowałem od 1990 r. do końca marca tego roku. Pracodawca odmówił ponownego przyjęcia mnie. Zatrudniłem się więc gdzie indziejod 1 sierpnia 1993 r. Zanie wykorzystany urlop i pracę w nadgodzinach za granicą dostałem ekwiwalent, w sumie za 91 dni. Czy okres, za który otrzymałem pieniądze, wlicza się do stażu pracy i czy z dniem podjęcia nowej pracy nabyłem prawo do urlopu wypoczynkowego? Ponadto w 1991 r. minęło mi 25 lat zatrudnienia. Który pracodawca powinien wypłacić mi nagrodę?
Jak wynika z listu, Czytelnik korzystał z bezpłatnego urlopu w trybie § 4 rozporządzenia RM z 27 grudnia 1974 r. w sprawie niektórych praw i obowiązków pracowników skierowanych do pracy za granicą w celu realizacji budownictwa eksportowego i usług związanych z eksportem (Dz. U. z 1990 r. nr 44, poz. 259 ze zm. ).
Czas ten wlicza się do okresu pracy, od którego zależą uprawnienia pracownicze, jeżeli zatrudniony w róci do macierzystego zakładu w ciągu 14 dni od zakończenia pracy za granicą. Bezpłatny urlop ulega przedłużeniu o nie udzielony w naturze czas wolny od pracy, za który pracownik dostał od jednostki kierującej ekwiwalent, a także o liczbę dni urlopu, za które przysługuje...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta