Najgroźniejsza choroba zakaźna
W połowie przypadków wirusowego zapalenia wątroby typu Cnie sposób ustalić, jak doszło do infekcji
Najgroźniejsza choroba zakaźna
W Polsce mówi się o zagrożeniu zarazkiem wywołującym AIDS, tymczasem znacznie częściej zdarza się zakażenie wirusowym zapaleniem wątroby typu B, też przenoszonym m. in. drogą płciową. To prawda, na wirusa HIV nie ma wciąż skutecznego lekarstwa, ale straty zdrowotne powodowane żółtaczką są wciąż nieporównywalnie większe. Mało tego, wirusowe zapalenie wątroby jest groźniejsze niż jeszcze niedawno sądzili lekarze. Najbardziej znane są dwie odmiany tej infekcji: typu A (przenoszona głównie drogą pokarmową) oraz B(poprzez krew) . Ale od kilku lat nasila się równie groźne zakażenie wirusowym zapaleniem wątroby typu C. Co więcej, na tę infekcję nie ma skutecznej szczepionki, a choroba może powodować ciężkie powikłania.
Przypomnieli o tym uczestnicy międzynarodowego sympozjum w Warszawie, zorganizowanego pod patronatem UNE-SCO zokazji setnej rocznicy śmierci Pasteura. Był on pierwszym uczonym, który do walki z chorobami zakaźnymi postanowił wykorzystać preparaty odpornościowe. To dzięki nim udało się niemal całkowicie zlikwidować niektóre zakażenia (np. ospę) albo znacznie ograniczyć ich...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta