Nadal bardziej atrakcyjni niż bezpieczni
Ryzyko inwestycyjne w Polsce oraz w Europie Środkowej i Wschodniej
Nadal bardziej atrakcyjni niż bezpieczni
Od trzech lat Instytut Badań nad Gospodarką Rynkową tworzy, na zlecenie Polskiego Banku Rozwoju SA, mapę ryzyka inwestycyjnego w ujęciu krajowym i międzynarodowym. W niniejszym artykule przedstawiamy wyniki prac szóstego etapu badań, który zakończył się w lutym 1996 r.
Stabilizacja w regionie
Ponownie, czyli tak, jak we wszystkich poprzednich rankingach, na czele listy znajduje się była NRD. Nowe landy niemieckie uznawane są powszechnie za najstabilniejsze politycznie, społecznie i ekonomicznie. Stanowią one swoisty wzorzec lub punkt odniesienia do określenia poziomu ryzyka w pozostałych krajach regionu. Należy jednak pamiętać o zupełnie innym punkcie startu reform w b. NRD i nieporównywalnych warunkach realizacji procesu transformacji systemowej.
Na drugim miejscu rankingu po raz pierwszy ulokowały się Czechy, nieznacznie wyprzedzając Węgry. Ustabilizowana pozycja obu tych krajów jest efektem konsekwentnie realizowanej polityki gospodarczej, względnie dobrych wyników gospodarczych i stabilizacji politycznej w tych krajach. Ponownie gorzej oceniono wyniki gospodarcze Węgier (pozycja 5) , natomiast Czechy zajęły w tej klasyfikacji drugie miejsce. Kraj ten jest też wiceliderem zestawienia biorącego pod uwagę...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta