Ordynacja wyborcza dla silniejszych
Czy będzie nowa?
Ordynacja wyborcza dla silniejszych
W wyniku zadziałania zasad ordynacji wyborczej nowy parlament nie będzie w pełni odzwierciedlał sympatii politycznych społeczeństwa. W Sejmie nie znajdą się reprezentanci tych ugrupowań, które głosowały za jej przyjęciem (m. in. KLD i PC) -- dla nich pięcioprocentowy próg okazał się za wysoki. Unia Pracy, która była jej przeciwna -- Aleksander Małachowski mówił nawet o "koalicji arogancji" forsującej tę ustawę -- została jej beneficjentem i kilkukrotnie powiększyła swój stan posiadania (z 6 do 41 posłów) .
Jednym z głównych motywów ustawodawcy przyjęcia ordynacji w jej obecnym kształcie była chęć ograniczenia liczby aktorów na politycznej scenie. Powstała w tym celu nieformalna i dość karkołomna koalicja największych ugrupowań parlamentarnych: SLD, UD, liberałów, PSL, KPN i PC. Miała...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta