Spłacać dług w ratach czy jednorazowo
O co pytali czytelnicy
Spłacać dług w ratach czy jednorazowo
Oddłużanie mieszkań na podstawie przepisów ustawy z 30 listopada 1995 r. (Dz. U. z 1996 r. nr 5, poz. 32) oraz rozporządzenia wykonawczego to problem, z którym czytelnicy stale zwracają się do "Rzeczpospolitej". W kolejnych odcinkach prezentować będziemy zatem odpowiedzi na pytania, jakie pojawiły się podczas zorganizowanego przez nas dyżuru w tej sprawie. Być może pozwolą one rozwiać wątpliwości także tych, którzy nie mieli szczęścia dodzwonić się do redakcji.
Jak obliczyć możliwą wielkość oddłużenia zgodnie z ustawą i rozporządzeniem?
Ważne jest zadłużenie na 31 marca 1996 r. Bierze się pod uwagę całość zadłużenia, łącznie z odsetkami przejściowo wykupionymi przez budżet, i odejmuje ewentualną różnicę, która wyniknie z pomnożenia liczby metrów kwadratowych powierzchni mieszkania zajmowanego przez kredytobiorcę przez cenę ustaloną przez wojewodę. Różnica będzie stanowić kwotę, o jaką jednorazowo zostaną umorzone należności na rzecz budżetu państwa z tytułu przejściowo wykupionych odsetek.
Z oddłużenia tego mogą skorzystać tylko ci kredytobiorcy, którzy będą mieli różnicę między ogólnym stanem zadłużenia a aktualną wartością mieszkania obliczoną według cen podanych przez wojewodę.
Czy umorzenie np....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta