Od socjalistycznej spółdzielni do wolnorynkowej spółki
Zmiany w rolnictwie byłej NRD
Od socjalistycznej spółdzielni do wolnorynkowej spółki
Unia walutowa NRD -- RFN z lipca 1990 r. , zjednoczenie Niemiec i polityka Urzędu Powierniczego gospodarki b. NRD wywołała rewolucję na wschodnioniemieckiej wsi. Zniknęły z niej wielkie enerdowskie kombinaty produkcyjne działające w formie Rolniczych Spółdzielni Produkcyjnych -- LPG.
Tietzow leży kilkadziesiąt kilometrów na zachód od Berlina, w tradycyjnie rolniczym regionie zwanym Luch (dosł. mokradła) , z słabymi gruntami lokowanymi w skali od 1 do 100 w dolnej trzydziestce. W czasach NRD działała w tym rejonie spółdzielnia LPG Paaren. W jej skład wchodziły cztery zakłady, w tym dzisiejszy Luch-Agrar spółka z o. o. w Tietzow. Wokół gospodarstwa rozrosła się wieś, która liczy obecnie 400 mieszkańców.
Restrukturyzacja
Spółdzielnia LPG Paaren z mieszaną produkcją roślinno-zwierzęcą, gospodarowała na 7 tys. hektarów, pracowało w niej 700 osób. Po 1991 r. , w terminie wyznaczonym przez Urząd Powierniczy, zakłady zmieniły formę prawną, przekształciły się w spółki z o. o. i usamodzielniły. W czterech porównywalnych zakładach pozostało łącznie 10 proc. poprzednio zatrudnionych.
W dzisiejszym Luch-Agrar Gmb H w 1989 r. , ostatnim "pełnym" roku byłej...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta