Bliżej niż myślisz
Komputer sieciowy
Bliżej niż myślisz
Każdy użytkownik komputera osobistego zauważył z pewnością, że posiadanie najnowszego oprogramowania i odpowiednio szybkiej maszyny wymaga ciągłych inwestycji. To co jeszcze rok temu było szczytowym osiągnięciem techniki komputerowej, dziś jest przeżytkiem.
Producenci komputerów bez przerwy wprowadzają nowe, szybsze mikroprocesory, większe pamięci i twarde dyski. Autorzy oprogramowania tworzą na szybkie komputery nowe aplikacje, które potrafią coraz więcej, ale i wymagają coraz więcej. W ten sposób użytkownik dowiaduje się, że na jego maszynie nie można uruchomić nowego systemu operacyjnego, bo np. nie ma miejsca na dysku albo też nie uruchamia się edytor tekstu, wymagający lepszego (i droższego) mikroprocesora.
Wydawałoby się, że jest to sytuacja bez wyjścia, a za zdobycze techniki informatycznej trzeba zapłacić słoną cenę. Okazało się jednak, że jest sposób na wyjście z tej sytuacji. Ten sposób nazywa się "komputer sieciowy".
Idea komputera sieciowego jest w gruncie rzeczy prawie tak stara jak historia sieci komputerowych. Taka maszyna działa jako terminal, podłączony do większego komputera (serwera) , który zapewnia mniejszej jednostce wszystkie programy i dane. Pomysł terminali zarzucono...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta