Gwarancje suwerenności
Duże i małe kraje w Unii Europejskiej
Gwarancje suwerenności
Jan Kułakowski
1. Pozycja małych krajów członkowskich w Unii Europejskiej zagwarantowana jest na mocy traktatów założycielskich, pozycja państw dużych w znacznie większym stopniu determinowana jest czynnikami pozaprawnymi -- potencjałem gospodarczym, militarnym, wpływami politycznymi. Historia integracji europejskiej zna wiele przykładów faktycznego uzależnienia istotnych decyzji od stanowiska jednego kraju -- począwszy od francuskiego weta w sprawie członkostwa Wielkiej Brytanii w EWG po brytyjski sprzeciw wobec konwencji o Europolu. Gwarancją absolutnego przestrzegania suwerenności każdego z krajów członkowskich jest zasada jednomyślności stosowana przy podejmowaniu najistotniejszych decyzji dotyczących Unii (zmiana traktatów, rozszerzenie, zawieranie umów międzynarodowych, środki własne) oraz tzw. kompromis luksemburski. Kompromis luksemburski jest nieformalnym porozumieniem krajów członkowskich WE ze stycznia 1966 r. , które pozwala na stosowanie zasady jednomyślności nawet w tych dziedzinach, w których Traktat Rzymski przewiduje stosowanie większości kwalifikowanej.
2. Próby formalnego i faktycznego zwiększenia wpływu instytucji europejskich, zwłaszcza Komisji, na politykę Wspólnot podejmowane przez najwybitniejszych z...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta