Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Informacje

21 czerwca 1996 | Ekonomia | a.mac AK

Informacje

Rozwiązanie umowy o zarządzanie jest ostatecznym krokiem, który podejmuje rada nadzorcza, ale wcale nie musi się uciekać do tak drastycznych posunięć.

Co mówi statut funduszu

Ustawa o NFI nie precyzuje, w jakim zakresie obowiązki firmy zarządzającej powinien regulować statut funduszu. Zdaniem prof. Grzegorza Domańskiego, statut funduszu może określać obowiązki (i uprawnienia) firmy zarządzającej przede wszystkim przez nałożenie na radę nadzorczą zakazu zawierania umów o zarządzanie, których treść nie odpowiadałaby określonym warunkom, np. dotyczącym ograniczeń inwestycyjnych dla funduszu.

Statut NFI może więc kształtować stosunki prawne z firmą zarządzającą pośrednio. Obecnie statuty NFI nie dostarczają instrumentów prawnych oddziaływania na firmy zarządzające, pozostawiając to umowie o zarządzanie.

Umowa o zarządzanie

Standardowa umowa o zarządzanie majątkiem funduszu daje radzie nadzorczej uprawnienia do kontrolowania działalności firmy zarządzającej. Umowa nakłada także na firmę zarządzającą obowiązek współdziałania z radą nadzorczą w celu uzgodnienia, jakie inne usługi -- w tym sprawozdawcze -- będzie firma zarządzająca świadczyć na rzecz NFI przy nie zmienionej wysokości wynagrodzenia.

W razie odmowy współdziałania, zdaniem prof. Domańskiego, rada nadzorcza może...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 785

Spis treści
Zamów abonament