Gra cudzymi pieniędzmi
Bywają brokerzy lekkomyślni i nieuczciwi
Gra cudzymi pieniędzmi
W minionym roku amerykańscy inwestorzy giełdowi złożyli do arbitrażu 6 tys. skarg na swoich brokerów. Do końca maja tego roku do arbitrażu wpłynęło już 2300 skarg.
Rocznie tysiące inwestorów traci pieniądze wskutek nieuczciwości lub niekompetencji swoich brokerów. Zwykle są to brokerzy stosujący ostre reguły gry i podejmujący znaczne ryzyko w inwestowaniu pieniędzy klientów. Ta część środowiska brokerskiego posiada przy tym znaczny talent przekonywania klientów o korzyściach, jakimi zaowocuje pójście na ryzykowne operacje giełdowe i obiecywania im ogromnych zysków zinwestycji. Żerują zwykle na inwestorach starszych wiekiem, emerytach i nowicjuszach, nie obeznanych z zasadami inwestycji na giełdzie, aczkolwiek trafiają im się także "ofiary" z kręgu biznesmenów.
Rekordy nieuczciwości
Przed kilkoma tygodniami znana była w Buffalo historia nowojorskiego finansisty i brokera, człowieka wywodzącego się z jednej z najbogatszych rodzin w mieście, któremu kilkunastu miejscowych kupców, przemysłowców i ludzi zamożnych powierzyło łącznie około 2 mln dol. , wierząc obietnicy ich podwojenia. Nigdy już nie zobaczyli tych pieniędzy.
O takich przypadkach pisze prasa. Przeciętny niesumienny broker pozostaje...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta