Wątpliwości pozostają
Za i przeciw karze śmierci
Wątpliwości pozostają
Witold Szkotnicki
W rządowym projekcie nowego kodeksu karnego, nad którym ostatnio dyskutował Sejm, nie przewidziano kary śmierci. Komisja złożona z wybitnych przedstawicieli praktyki i nauki, opracowująca ten kodeks jednomyślnie uznała, że jej skuteczność prewencyjna jest niewielka i nie do pogodzenia ze współczesnym systemem wartości oraz zasadą godności człowieka.
Od 1987 r. do 20 listopada do 1995 r. nie wykonano u nas żadnego prawomocnego wyroku skazującego na śmierć. Od zeszłego roku wprowadzono ustawowe pięcioletnie moratorium na wykonanie tej kary (daje to w sumie dziewięć lat) , co zapowiada jej zniesienie (nie ma jej już w pięćdziesięciu czterech państwach) . Polska dołącza do grupy dwudziestu siedmiu państw, w których jest kara śmierci, ale prawomocne wyroki ją orzekając nie są wykonywane od co najmniej dziesięciu lat. W Sejmie wysunięto ostatnio słuszny postulat, aby w związku z obecną trudną sytuacją (wzrost najgroźniejszej przestępczości) nie czynić z niej głównego, niemal jedynego problemu nowej kodyfikacji prawa karnego. Nie zwalnia to jednak -- jak sądzę -- od prezentacji i analizy tego kontrowersyjnego zagadnienia, znajdującego się obecnie wcentrum szerokiego społecznego zainteresowania. Dlatego m. in. trzeba dokonać przeglądu różnych zapatrywań i stanowisk (np....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta