Liberalizacja, racjonalizacja, nieuchronność kary
Projekt kodeksu karnego
Liberalizacja, racjonalizacja, nieuchronność kary
Aleksander Tobis
Projekty nowych kodeksów karnych, prawa materialnego, procesowego i wykonawczego znajdują się w Sejmie. Jest to więc już etap opracowywania decydujący o ich ostatecznym kształcie. Dotychczas projekty owocowały zmianami dość licznymi, niektórzy złośliwie twierdzili, że zmieniały się nieomal z biegiem pociągu z Krakowa do Warszawy. Zapewne przesadzali.
Grożenie karą za czyn społecznie szkodliwy -- wymierzenie kary w wyroku -- wykonanie kary w więzieniu lub w inny sposób, to główna oś wymiaru sprawiedliwości. W dyskusjach na temat projektu k. k. ścierają się opinie oceniające go jako zbyt liberalny bądź też eksponujące element jego racjonalności. Nie ulega wątpliwości, że zagrożenia karne ukształtowane w projekcie k. k. są znacznie łagodniejsze od obowiązujących. Wniosek taki nasuwa się po analizie ustawowych zagrożeń poszczególnych typów przestępstw i mechanizmów złagodzeń wprowadzonych do części ogólnej projektu, jak np....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta