Popierać obronę konieczną
O zdarzeniu w Chotomowie nieco inaczej
Popierać obronę konieczną
Chociaż powiedziano i napisano na ten temat bardzo dużo, warto spojrzeć z jeszcze jednego punktu widzenia na sprawę zabójstwa w Chotomowie. Wyrok uniewinniający nie dał odpowiedzi na podstawowe pytanie nasuwające się w związku z tym procesem: jak daleko sięgać mogą działania człowieka w obronie własnej, własnego mienia lub jakiegokolwiek dobra cudzego.
Sąd pierwszej instancji przyjął, że kobieta działała pod wpływem błędu. Okoliczności zdarzenia wskazywały na splot błędu i obrony koniecznej. Dlatego dla mnie największym zaskoczeniem było żądanie przez prokuratora czterech lat pozbawienia wolności przy przyjęciu, że nastąpiło przekroczenie granic obrony koniecznej.
Trwa dyskusja, jak najskuteczniej przeciwstawić się przestępczości, szczególnie tej groźnej, brutalnej. Przeważają poglądy, że...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta