Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Zobowiązanie podpisane, pieniądze muszą być wypłacone

13 stycznia 2011 | Prawo i praktyka | Anna Terlecka

Nawet jeśli były pracodawca nie obawia się, że pracownik będzie prowadził wrogą działalność, a wiąże ich umowa antykonkurencyjna, musi płacić mu odszkodowanie

Zakaz prowadzenia działalności konkurencyjnej po ustaniu stosunku pracy przewiduje art. 1012 k.p. Zobowiązuje on pracownika do powstrzymywania się wobec pracodawcy od prowadzenia określonej w umowie działalności konkurencyjnej.

A są to czynności, które przynajmniej częściowo pokrywają się z biznesem firmy, przy czym bez znaczenia jest odpłatność takiej działalności.

To wzajemne świadczenia

Zakaz konkurencji po ustaniu stosunku pracy dotyczy dostępu pracownika i szefa do szczególnie ważnych informacji, których ujawnienie mogłoby narazić firmę na szkodę. Umowa taka musi mieć formę pisemną pod rygorem nieważności i powinna określać okres jej obowiązywania i wysokość należnego pracownikowi odszkodowania.

Minimalne to 25 proc....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8825

Spis treści
Zamów abonament