Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Konspirator zbrojny

20 kwietnia 2011 | Pamięć Żołnierzy Wyklętych | Ryszard Śmietanka-Kruszelnicki
Podkomendni  „Zagończyka”  podczas ujawnienia, wrzesień 1946 r.
źródło: IPN
Podkomendni „Zagończyka” podczas ujawnienia, wrzesień 1946 r.
Fałszywy dokument  używany przez por. Franciszka  Jaskulskiego  „Zagończyka”,  komendanta Związku Zbrojnej Konspiracji
źródło: IPN
Fałszywy dokument używany przez por. Franciszka Jaskulskiego „Zagończyka”, komendanta Związku Zbrojnej Konspiracji
Gryps Franciszka  Jaskulskiego  „Zagończyka” z aresztu WUBP w Kielcach
źródło: IPN
Gryps Franciszka Jaskulskiego „Zagończyka” z aresztu WUBP w Kielcach
Pismo szefa WUBP w Kielcach  do Wojskowego  Sądu Rejonowego  w Kielcach,  dotyczące akcji  zatrzymania komendanta Związku Zbrojnej  Konspiracji  por. Franciszka  Jaskulskiego  „Zagończyka”
źródło: IPN
Pismo szefa WUBP w Kielcach do Wojskowego Sądu Rejonowego w Kielcach, dotyczące akcji zatrzymania komendanta Związku Zbrojnej Konspiracji por. Franciszka Jaskulskiego „Zagończyka”

Jaskólski przeszedł na czele 100-osobowego oddziału partyzanckiego z powiatu puławskiego na drugą stronę Wisły, rozpoczynając tworzenie nowej podziemnej struktury – Inspektoratu Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość o krypt. Związek Zbrojnej Konspiracji

Pod koniec 1945 r. sytuacja w podziemiu niepodległościowym na Kielecczyźnie uległa radykalnej zmianie: znani dowódcy partyzanccy zakończyli działalność zbrojną, czy to włączając się w oficjalny nurt życia politycznego, czy też wybierając emigrację lub szukając schronienia w innych regionach Polski, inni przebywali w aresztach w oczekiwaniu na proces przed sądem wojskowym; oddziały zostały zdemobilizowane lub ujawniły się. Konspiracyjne struktury szczebla okręgowego, zarówno podziemia poakowskiego (z wyjątkiem kadrowej Komendy Okręgu WiN w Kielcach), jak i podziemia narodowego zostały właściwie rozbite. W terenie funkcjonowały „luźne" grupy partyzantów, które miały oparcie w lokalnych placówkach, nie posiadały natomiast szerszych powiązań organizacyjnych. Nie było już możliwe przeprowadzenie akcji podobnych do rozbicia więzień w Kielcach (w nocy z 4 na 5 sierpnia 1945 r., przez zgrupowanie oddziałów poakowskich pod dowództwem kpt. Antoniego Hedę „Szarego") czy w Radomiu (9 września 1945 r. przez partyzantów pod dowództwem por. Stefana Bembińskiego „Harnasia"-„Sokoła").

Bazą wyjściową dla zorganizowania na przełomie 1945/1946 r. nowej formacji podziemnej na Kielecczyźnie stał się powiat kozienicki. Decydującą rolę w tym procesie odegrał bliski współpracownik kpt. „Orlika", jego zastępca w referacie bezpieczeństwa Inspektoratu Puławskiego...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8908

Spis treści
Zamów abonament